UWAGA!
Forum dostępne jest jedynie w formie Archiwum (tylko do odczytu). Zapraszamy na NASZ PORTAL

W przypadku decyzji o definitywnym zamknięciu forum zostanie ona podana z 7 dniowym wyprzedzeniem.

We wszelkich sprawach dotyczących forum prosimy kontaktować się z administracją pod adresem mailowym: forum [małpka] eurotrucksimulator2.info

Zbudujmy bazę wiedzy!
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Piotrek
Administrator
Administrator

Liczba postów: 625
28-09-2013, 14:57

Drodzy użytkownicy.

W ostatnim tygodniu dużo dyskutowaliśmy na temat jakości odwzorowania Polski w DLC i tego, jakie błędy w tej materii SCS popełniło. Jak słusznie zwrócił uwagę _PMA, wszyscy wypowiadający odnosili się do Polski, a nikt do Słowacji i Węgier - czyli terenów dla nas mniej lub bardziej obcych. Zwróciłem wam uwagę na to, że dla SCS-u Polska jest terenem obcym, a jedyny człowiek, który mógł w porę zareagować, zaopiniować i skorygować, był zajęty czym innym (tak, o sobie mówię).

Jak gdzieś stwierdziłem, SCS Software nie ma oddzielnego zespołu, którego zadaniem byłoby szczegółowe rozpracowywanie meandrów danych krajów. Robią to map makerzy, choć woleliby skupić się na tworzeniu map. Skąd taki Czech pracujący w SCS Software ma się szybko dowiedzieć jaka jest różnica w stosowaniu w Polsce oznaczeń P-12, P-13 i P-14, skoro ja, jako Polak nie jestem w stanie odpowiedzieć na to z głowy, a samodzielne znalezienie odpowiedzi zajęło mi kilka minut. Podobnie ze znakiem A-29, w związku z użyciem którego też miałem wątpliwości.
Skąd taki Czech ma wiedzieć, jaki budynek jest np. dla mieszkańców Lublina ważny i charakterystyczny.

W okolicach kwietnia dostałem rozpracowany przez SCS Lublin. Złapałem się za głowę. Wśród odwzorowanych budynków znalazł się kościół Świętego Pawła. Musiałem zapytać googli, żeby skojarzyć który to jest. Dla odmiany zabrakło natomiast najważniejszego budynku - a więc zamku, który w praktyce leży w takim miejscu, że z daleka go nie widać. Zabrakło też kilku 12-15 "wieżowców", które nieśmiało pojawiają się w Lublinie. Tylko skąd oni mieli o tym wiedzieć bez pytania mnie o to, skoro Wikipedia nie mówi o tym szeroko...

Do czego zmierzam? Do tego, że tak na prawdę nasza dotychczasowa dyskusja nie przynosiła żadnych dyskusji. Spożytkujmy ją inaczej. Spożytkujmy ją budując wspólnie bazę wiedzy, która przyda się zarówno SCSowi, jak i modderom. I to bazę bynajmniej nie skupioną w pierwszej kolejności na Polsce, a na innych krajach. Z chęcią zobaczę, czy użytkownicy forum będą pomocni w materii innej niż lokalne podwórko.

Potrzebuję deklaracji osób chętnych i gotowych do pomocy przy budowaniu takiej bazy. Poniżej nieco na temat zasad budowania bazy a także tego jakich danych potrzeba.

Podstawowe zasady:
  1. Niezbędne jest dostarczanie konkretnych informacji na dany temat. Odpada więc podesłanie jakiegoś linku i stwierdzenie: "o znakach to poczytaj sobie tutaj"
  2. Informacje muszą być w zrozumiałym języku - a więc w pierwszej kolejności po angielsku, w drugiej po polsku.
  3. Informacje muszą być przetworzone. A więc nie tylko konkretne, na dany temat, ale też zrozumiale przetłumaczone na któryś z języków. Przepuszczenie metodą "na odwal się" przez Google Translate nie wchodzi w grę. Jak już ktoś tym tłumaczy, niech to po sobie przeczyta i poprawi.
  4. Informacje powinny być jak najbardziej szczegółowe i poparte źródłami. Radość ze skopiowania Wikipedii, to stanowczo za mało.
  5. Mile widziane są informacje poparte własnym doświadczeniem i własną wiedzą, wraz z jakimś umotywowaniem. A więc przykładowo: Które miasta powinny być i dlaczego. Które budynki i dlaczego są w danym mieście ważne.

Niezbędne dane do pozyskania:
  • Ogólna charakterystyka danego kraju: geograficzna, demograficzna, ekonomiczna
  • Najważniejsze N miast w danym kraju
  • Specyfika handlu/produkcji w danym mieście i okolicach - a więc jakiego typu zakłady powinny być w danym mieście ulokowane
  • Najważniejsze drogi w danym kraju konieczne do odwzorowania, postrzegane szczególnie przez pryzmat wybranych wcześniej miast.
  • Najważniejsze N charakterystycznych budynków do odwzorowania w każdym z wybranych miast - z jakimś uzasadnieniem, a nie tylko "Wikipedia je podaje"
  • Najważniejsze punkty, kluczowe do odwzorowania poza miastami, z uwzględnieniem wybranej wcześniej siatki dróg.
  • Poziom cen w danym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem cen występujących w grze, a więc cen paliwa, opłat za autostrady, mandatów, cen nowych ciężarówek (przede wszystkim modeli, które są w grze)
  • Najważniejsze informacje dotyczące zasad ruchu drogowego w danym kraju.
    - limity prędkości i ich tolerancja
    - zasady używania konkretnych znaków drogowych (szczególnie odmienne od ogólnie przyjętych w Europie.)
  • Ogólne zasady tworzenia tablic rejestracyjnych w danym kraju, ze szczególnym uwzględnieniem miast, które mają być odzwierciedlone.
  • Najpopularniejsze samochody osobowe w danym kraju, ewentualnie rankingi sprzedaży w ostatnich latach.
  • Typowe pojazdy uprzywilejowane w danym państwie i ich malowania.
  • Istniejące, ważne połączenia promowe z danych miast portowych
Powyższa lista będzie sukcesywnie powiększana.

Żeby było ciekawiej, to przedmiotem tych badań nie będzie Polska. Proponuję na pierwszy ogień rzucić Danię jako wariant północny i Słowenię, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę jako wariant południowy.

Proszę o nie umieszczanie tutaj konkretnych rozpracowań. Proszę o to by w tym temacie (lub mailowo na contact@eurotrucksimulator2.info) zgłaszały się osoby zainteresowane pomocą
, podając przy okazji na ile znają one język angielski oraz deklaracje w czym z wyżej wymienionych i w stosunku do którego z tych krajów są gotowi pomóc. Liczę, że będzie to pomoc wypływająca z posiadanej wiedzy i chęci niesienia pomocy, a nie z chęci zabłyśnięcia, lub o zgrozo podlizania się.

Gorąco liczę na wasz odzew!
"Większość najlepszych pomysłów powstaje z frustracji. Z poczucia, że ja bym zrobił to lepiej"
Sir Richard Branson
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2013, 14:58 przez Piotrek.)
szybkie cytowanie
LukaszTrakeR
Adept
*
Użytkownik

Liczba postów: 17
28-09-2013, 16:28

ja się zgłaszam
szybkie cytowanie
Dawid95LC
Nowy
*
Użytkownik

Liczba postów: 1
28-09-2013, 16:52

Ja mogę pomóc w tłumaczeniu opracowań na j. angielski gdyby miał ktoś z tym problem. Znam go na tyle dobrze (końcowo-roczne 5 na poziomie rozszerzonym w II LO), że nie mam z tym problemu, a będzie mi to sprawiać sporo frajdy
szybkie cytowanie
wotek
Scania Swedish Power!
Niezły klient

Liczba postów: 614
28-09-2013, 16:58

Bardzo zacny pomysł, chciałbym pomóc ale o państwach które zostały wymienione niewiele wiem z własnego doświadczenia, mógłbym coś na necie czasem poszukać ale sucha wiedza z neta to za mało tu przydadzą się spostrzeżenia Kierowców którzy włączą się po Europie Tongue
szybkie cytowanie
smyro
Z drogi k****!
Niezły klient

Liczba postów: 610
28-09-2013, 17:57

http://gyazo.com/362c43c3bfe9249f5738d4eb91d5a898.png

Coś tu sie zepsuło.
Renault Premium 460DXi
i5-2500K | MSI P67A-GD55 (B3) | GTX 560 (970? ^^) | Corsair Vengeance 2x4GB 1600 MHz | Corsair CX600 | Fractal Design Define R3 | Corsair H60 | LG 25UM65
szybkie cytowanie
Ghost
Niezły Klient
Niezły klient

Liczba postów: 483
28-09-2013, 19:05

Z chęcią mogę pomóc. Znam angielski na poziomie zaawansowanym (na koniec gimnazjum miałem 5, umiem się dogadać). Obojętne mi jakim krajem bym mógł się zająć, liczy się chęć pomocy. Sam także z chęcią dowiem się czegoś o innych państwach, a szczególnie o ruchu drogowym.
Intel Core i3-4130 3.4GHz 3MB
MSI GeForce GTX650Ti 2GB OC
Corsair 4GB 1600MHz Vengeance Blue CL9

Aktualny projekt:
Coming Soon

szybkie cytowanie
mikoair
Firmowy fotograf :)
Niezły klient

Liczba postów: 861
28-09-2013, 19:48

Ja też z chęcią pomogę. Ocena moim zdaniem się nie liczy (5 z ang w 2kl gimnazjum), liczą się umiejętności- a te mam całkiem spore. Nie byłem w wyżej wymienionych krajach osobiście (poza przejazdem przez Słowenię i krótki pobyt w Chorwacji) ale sądzę że mógłbym coś głębiej znaleźć w internecie. Z chęcią również dowiem się przy okazji paru ciekawych rzeczy o omawianym państwie.
szybkie cytowanie
kamilpocz
Nowy
*
Użytkownik

Liczba postów: 1
28-09-2013, 21:29

Ja też mógłbym trochę poszukać na internecie, angielski znam średnio a z wymienionych krajów bylem trochę na połódniu.
szybkie cytowanie
mwl4
vel. mojżesz
*
Użytkownik

Liczba postów: 133
28-09-2013, 23:45

Piotrek, tylko marnujesz czas :-) Wiem, że bardzo chciałbyś pomóc scsowi w tworzeniu kolejnych gier.. ale niestety.. Musiałbyś to robić sam.
ETS2MP Developer
szybkie cytowanie
slavoyek
Szef sam sobie
Niezły klient

Liczba postów: 877
29-09-2013, 02:19

Ja bym chętnie pomógł ale.... Tereny które zaproponowałeś na początek kompletnie wychodzą poza zakres moich kompetencji. Fakt że tam byłem nie czyni ze mnie speca od tamtych terenów, bo czymże jest pobyt na wczasach w Chorwacji czy Słowenii? Ledwie dwutygodniowym pobytem w jednym miejscu (na plaży Smile ) oraz zwiedzeniem najbliższej okolicy. Czymże może być czterodniowy wypad do przyjaciół mieszkających w Kopenhadze, jeśli na sam koniec zapamiętałem tylko syrenkę oraz przez mgłę sklepy monopolowe (koszmarnie drogie) ?
Jeśli byłby temat Wielkiej Brytanii mogę przysłużyć się dość obszerną wiedzą na temat charakterystycznych obiektów w wielu miastach , układem dróg oraz najważniejszych informacji dotyczących zasad ruchu drogowego w danym kraju ( 7 lat pobytu robi swoje a życie codziennie uczy nowych rzeczy). Mógłbym również pomóc, jeśli by była mowa o Zagłębiu Ruhry (4 lata). Tematu Bliskiego wschodu nawet się nie spodziewam. Więc reasumując Piotrku chyba nic z tego nie będzie ponieważ ciężko będzie ci znależć ludzi którzy mają pojęcie na temat wyżej wymenionych państw. Aby poznać cechy charakterystyczne kraju trzeba po prostu w nim spędzić dużo więcej czasu niż dwa tygodnie wczasów a z internetu oraz z wikipedii potrafią korzystać również pracownicy SCS-u. A teraz Piotrku odpowiedz sobie sam na jedno pytanie. Co ja mógłbym wnieśc do tematu na temat Czech?

(Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-09-2013, 11:23 przez slavoyek.)
szybkie cytowanie
Piotrek
Administrator
Administrator

29-09-2013, 08:09

Przypomnę tylko że jest to temat w którym proszę osoby chętne do ciężkiej harówy ku chwale ETS2, do zgłaszania się, a nie temat, w którym dyskutujemy o tym co się komu jak na stronie wyświetla i o tym czy jest sens realizować ten program.

Nie widzisz sensu / nie chcesz brać udziału = nie bierz udziału, ale nie dław inicjatyw innych.
"Większość najlepszych pomysłów powstaje z frustracji. Z poczucia, że ja bym zrobił to lepiej"
Sir Richard Branson
szybkie cytowanie
Scenerio
No-Life
*
Użytkownik

Liczba postów: 860
29-09-2013, 10:54

Ja się mogę zgłosić angielski poziom średnio zaawansowany opisywałbym Danie bo jest to kraj mi bliski (mój dobry przyjaciel tam mieszka) , zwiedziłem co nieco Danii ,więc myślę ,że może się przyda moja wiedza.
szybkie cytowanie
Krachu22
MAN TGX XXL
Niezły klient

Liczba postów: 21
30-09-2013, 11:03

Z wielką chęcią pomogę (pomimo małego stażu na forum) i przy zbieraniu informacji i przy wszelkich tłumaczeniach z tym związanych. Sporo podróżowałem, może nie były to jakieś mega długie pobytu za granicą ale jakaś tam wiedza z zakresu geografii i innych aspektów z tym związanych jest (doświadczenie zebrane na informacjach oraz studiach, które poniekąd z tym są związane). Mam też kilku znajomych, którzy w tej branży pracują, także i u nich mógłbym skorzystać z porad i innego typu informacji nt. zwyczajów drogowych danego kraju itp. Wink

Pozdrawiam.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-09-2013, 11:04 przez Krachu22.)
szybkie cytowanie
bernard
Truck Fan
*
Użytkownik

Liczba postów: 9
30-09-2013, 16:49

Ja mogę pomóc przy tworzeniu bazy danych Chorwacji. Kilka razy się tam było i co nieco wiem o tamtejszych drogach.
szybkie cytowanie
Herdox
Niezły Klient
Niezły klient

Liczba postów: 34
03-10-2013, 20:18

Witam wszystkich,
ja mogę Was wspomóc w wypisaniu najważniejszych miast, ustalić handel/produkcję na każde miasto, wypisać ważne drogi oraz z chęcią pomogę w tłumaczeniu tekstów.

Pozdrawiam,
Herdox
szybkie cytowanie
Piotrek
Administrator
Administrator

04-10-2013, 17:30

W weekend rozpoczynam po swojej stronie prace techniczne w celu budowania bazy wiedzy. Pierwszym tematem będzie rozpracowanie Danii.
Sir Richard Branson
szybkie cytowanie
makale
Swojak
*
Użytkownik

Liczba postów: 244
20-10-2013, 20:45

Mam pewną wiedzę na temat dróg w Hiszpanii oraz Skandynawii. Może mógłbym się przydać ?
szybkie cytowanie
Futrzaczek99
Nowy
*
Użytkownik

Liczba postów: 3
31-10-2013, 21:21

Bardzo chętnie bym się przyłączył, ale tłumaczenie, to łopatologiczne, macie jakiegoś tłumacza?
szybkie cytowanie
Piotrek
Administrator
Administrator

01-11-2013, 16:45

Rzuciłem na tapetę temat - Danię. Tak się zdarzyło, że miałem teraz możliwość spędzenia tygodnia w Danii co bardzo pomogło w dokonywaniu rozpracowań. Będę się kontaktował z Wami w przyszłym tygodniu. Rozmawiałem też z SCSem.
Sir Richard Branson
szybkie cytowanie
WilderrWein
Adept
*
Użytkownik

Liczba postów: 13
23-11-2013, 23:32

Chętnie wam pomogę Smile Jak rozumiem, będzie to zabawa w geografię?
szybkie cytowanie

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości