UWAGA!
Forum dostępne jest jedynie w formie Archiwum (tylko do odczytu). Zapraszamy na NASZ PORTAL

W przypadku decyzji o definitywnym zamknięciu forum zostanie ona podana z 7 dniowym wyprzedzeniem.

We wszelkich sprawach dotyczących forum prosimy kontaktować się z administracją pod adresem mailowym: forum [małpka] eurotrucksimulator2.info

Zadanie z informatyki
Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TheMrKarolus
Niezły Klient
Niezły klient

Liczba postów: 940
14-09-2014, 16:17

Cześć!
Chciałbym Was prosić o pomoc. Dostałem zadanie z informatyki. Polega to na tym, że muszę złożyć w określonej kwocie dwa zestawy komputerowe - biurowy (między 1800, a 2200zł) i multimedialny (między 2400 i 2800zł). Oto co musi wchodzić w ich skład:

1. Procesor (typ gniazda i częstotliwość).
2. Płyta główna (typ gniazda pod procesor – taki jak procesora, obsługiwana pamięć RAM – zgodność z pamięcią, obsługiwanie dysków twardych SATA – zgodność z dyskiem twardym i DVD, czy jest zintegrowana karta grafiki, zintegrowana karta sieciowa, zintegrowana karta dźwiękowa).
3. Pamięć RAM (rodzaj i rozmiar w GB).
4. Dysk twardy wewnętrzny 3,5” (typ dysku SATA, pojemność).
5. Napęd DVD wewnętrzny (typ napędu SATA i prędkość zapisu).
6. Obudowa i zasilacz (moc zasilacza i typ obudowy).
7. Monitor (rozmiar w calach).
8. Karta grafiki na złączu PCIE (typ i rozmiar pamięci) – tylko do zestawu multimedialnego.
9. Drukarka lub urządzenie wielofunkcyjne (ilość stron na minutę).
10. Mysz, klawiatura, głośniki, mikrofon.
Przy każdej części musi się pojawić cena.

Niestety trafiło na nauczyciela fanatyka i tak to wyszło. Dodgy
Za pomoc wielkie piwo! Smile

Załączam Wam jeszcze arkusz z Excela:
http://www25.zippyshare.com/v/5455141/file.html
(na dole są zakładki do każdego zestawu)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2014, 16:19 przez TheMrKarolus.)
szybkie cytowanie
_PMA
Administrator
Administrator

Liczba postów: 1,504
14-09-2014, 16:58

Nauczyciel informatyki każący uczniowi złożyć komputer to jak wuefista wymagający znajomości procesu produkcyjnego piłek. Dla mnie to jakiś absurd Tongue

Ciekawe jak on zamierza to ocenić? Przecież to nie matematyka, że masz jedyny słuszny wzór i z niego korzystasz. Masa przeróżnych technologii, które mają swoje plusy i minusy i które różnie działają w zależności od reszty podzespołów.
"Niepodległe kwiaty, niezniszczalny krzyż. Huczą gabinety i imperium drży.
Szydzi z generałów, nie lęka się wojska, nielegalny naród, zakazana Polska!"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2014, 16:59 przez _PMA.)
szybkie cytowanie
TheMrKarolus
Niezły Klient
Niezły klient

14-09-2014, 17:02

Co zrobić? Nauczycielowi się nie sprzeciwię Tongue
szybkie cytowanie
sewcio65
Poskramiacz Cyganów
*
Użytkownik

Liczba postów: 150
14-09-2014, 17:05

To zgłoś nieprzygotowanie Big GrinBig Grin

Wysłane z mojego LG-E400
szybkie cytowanie
patwoj98
Adept
*
Użytkownik

Liczba postów: 38
14-09-2014, 17:27

Pogadaj z ludźmi z technikum z informatyki. UTK i każdy to umie Wink

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2014, 17:28 przez patwoj98.)
szybkie cytowanie
Sławek
Wiatrakałke
*
Użytkownik

Liczba postów: 67
14-09-2014, 18:57

Wchodzisz ma morele.net i jedziesz,co w tym trudnego ? ...
szybkie cytowanie
ppp2211
Adept
*
Użytkownik

Liczba postów: 17
14-09-2014, 19:53

Wiesz, "co w tym trudnego" - dla kogoś kto w ogóle się nie orientuje w częściach to jest trudniejsze, niż się wydaje Wink Ale zaraz coś uradzimy.
Z tą drukarką to lekko debilne wymaganie (zwłaszcza do biurowca, gdzie zwykle drukarka jest jedna na całe piętro i kosztuje kilka tysięcy PLN), no ale cóż zrobić.

Biurowiec: http://www.morele.net/inventory/info/i8KdcT/ (głośniki i mikrofon to dziwne elementy komputera biurowego, ale wrzuciłem po prostu najtańsze jakie były, bo i tak wystarczą)
Multimedialny (który jest trochę do dupy przez ilość kasy która poszła na drukarkę i inne pierdoły): http://www.morele.net/inventory/info/tBxapq/ - i tak wrzuciłem tańszą drukarkę, a mimo to nie wystarczyło na i5... szkoda, ale co zrobić. Takie wymagania Big Grin

Do biurowca fajnie by było wsadzić SSD, ale dysk według wymogów ma mieć 3,5 cala a SSD to 2,5 cala - kolejny bezsens.

Jakbyś miał jakieś pytania to wal albo tu albo na pw.
Desktop: Intel Core i5 3570K @ 4.6 GHz 1,16 V | Noctua NH-U14S | Asrock Z77 Extreme 4 | A-Data 2x4 GB 1600 CL9 | MSI GeForce GTX760 | Samsung 830 64 GB | NZXT Phantom 820 | Antec HCG-620 | W7 HP x64 | BenQ GW2760
HP Probook 450 G1: i5 4200M | Intel HD4600 | 4 GB 1600 CL11 | Crucial M500 240 GB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-09-2014, 19:54 przez ppp2211.)
szybkie cytowanie
TheMrKarolus
Niezły Klient
Niezły klient

15-09-2014, 19:15

Człowieku jestem Twoim dozgonnym dłużnikiem! Bardzo dziękuję!
szybkie cytowanie
Piotrek
Administrator
Administrator

Liczba postów: 625
15-09-2014, 19:25

Skoro problem już rozwiązany to dodam, że prywatnie uważam że jest to bardzo dobre zadanie domowe z informatyki na poziomie gimnazjum czy szkoły średniej pod warunkiem że nauczyciel to sensownie oceni. A głównym czynnikiem powinno być wyważenie i kompatybilność.

W takim zadaniu chodzi o to, by zdobyć informacje, by poczytać, by pomyśleć. Zauważcie, że dla statystycznego ucznia to dużo bardziej przydatna rzecz niż podstawy programowania w pascalu albo głupie tłuczenie jak dla idiotów elementów zestawu komputerowego. Ja swoją formalną edukację z zakresu informatyki zakończyłem wraz z końcem liceum. A od tego czasu wiele osób przychodziło do mnie z tekstem: Piotrek, Ty to dobry informatyk jesteś, weź Ty mi doradź przy zakupie sprzętu. I co ja musiałem zrobić? Poczytać, popytać, doedukować się. Bo na bieżąco ze sprzętem nie byłem - a w pamięci znajomych utknąłem jako informatyk (a z wykształcenia tak na prawdę jestem logistykiem i mgr finansów i rachunkowości).

Dzięki takiemu zadaniu i potem odpowiedniemu omówieniu go można nauczyć wiele osób na co zwracać uwagę kupując komputer.
"Większość najlepszych pomysłów powstaje z frustracji. Z poczucia, że ja bym zrobił to lepiej"
Sir Richard Branson
szybkie cytowanie
TheMrKarolus
Niezły Klient
Niezły klient

15-09-2014, 19:32

Jakbym sam składał prawdziwy komputer to jak najbardziej bym się douczył i postarał sam coś wybrać. Jednak w tym wypadku czasu miałem za mało więc wolałem się poradzić kogoś doświadczonego i mieć pewność, że wszystko będzie ładnie poskładane i będzie pasować Smile
szybkie cytowanie
ppp2211
Adept
*
Użytkownik

Liczba postów: 17
15-09-2014, 21:00

IMO zadanie średnie mimo wszystko, chociaż potencjał jakiś tam ma. Mimo to ciężko jest w ograniczonym okresie czasu zgromadzić wystarczająco informacji na ten temat - a i tak na niewiele się to zda, bo to jest akurat jedna z tych rzeczy z którą trzeba być na bieżąco, bo inaczej się wypada z obiegu i znów się trzeba dokształcać.

Dla przykładu sam dobór zasilacza - odpowiednia moc do zestawu, właściwa marka itp - to dobre 2-3 godziny czytania w necie. A i tak nie ma gwarancji, że wyczyta się to dobrze - wiec ktoś wrzuci jakieś tanie 600W za 80zl i będzie myślał że jest git, a nie będzie Wink

Składanie zestawu to jest typowe zadanie typu "zrób coś z niczego" - nie masz żadnego punktu oparcia, samemu trzeba oszacować co się w budżecie zmieści. A jak się źle oszacuje, to potem trzeba pol zestawu przerabiać.
Desktop: Intel Core i5 3570K @ 4.6 GHz 1,16 V | Noctua NH-U14S | Asrock Z77 Extreme 4 | A-Data 2x4 GB 1600 CL9 | MSI GeForce GTX760 | Samsung 830 64 GB | NZXT Phantom 820 | Antec HCG-620 | W7 HP x64 | BenQ GW2760
HP Probook 450 G1: i5 4200M | Intel HD4600 | 4 GB 1600 CL11 | Crucial M500 240 GB
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-09-2014, 21:01 przez ppp2211.)
szybkie cytowanie
_PMA
Administrator
Administrator

Liczba postów: 1,504
15-09-2014, 22:43

Przełknąłbym to jeśli było by to zadanie dodatkowe "na szóstke", ale pod warunkiem, że trzeba by było dodatkowo uzasadnić swój wybór. Wtedy faktycznie wymagałoby to czegoś więcej niż np. skopiowania maila z odpowiedzią od jakiegoś pracownika morele.net czy tego typu serwisów.

Cały czas uważam, że to zadanie z kosmosu i istnieją setki bardziej praktycznych zagadnień z szeroko pojętej informatyki niż sklecanie komputera.
Konfiguracja systemu, instalacja podstawowych urządzeń, reagowanie na najpopularniejsze ( na daną cwilę ) błędy, konfiguracja sieci, itd.
Tymczasem w szkołach uczą totalnych pierdół z obsługą painta na czele i w razie problemów rozwiązania trzeba szukać na własną rękę po forach i serwisach. I dzięki takiemu podejściu mamy wszechobecną komputeryzację, ale jak zapomnisz jednej z dziesięciu karteczek, którą dostałeś to i tak guzik załatwisz. Prowizorka, jak większość rzeczy w tym naszym kochanym kraju.

Piotrek napisał(a):a z wykształcenia tak na prawdę jestem logistykiem i mgr finansów i rachunkowości).
No ale chyba nie powiesz, że na logistyce dostałeś zadanie typu: wybuduj dwa magazyny. Jeden za xxx złotych do mrożonek a drugi za yyy zł na warzywa i owoce Tongue
"Niepodległe kwiaty, niezniszczalny krzyż. Huczą gabinety i imperium drży.
Szydzi z generałów, nie lęka się wojska, nielegalny naród, zakazana Polska!"
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-09-2014, 22:48 przez _PMA.)
szybkie cytowanie
RadolSzczecin
Moderator
Moderator

Liczba postów: 2,987
16-09-2014, 00:27

Według mnie to tak samo jak z samochodami.
Oprócz praktycznej nauki jazdy wypadało by znać się choćby na tym gdzie i co jest umieszczone w samochodzie.

Oczywiście, być może nauczyciel chce po prostu 'wybadać' kto jakie ma pojęcie i rozeznanie o sprzęcie komputerowym.
Można też dobrze przecież mieć samochód i kompletnie się na nim nie znać - od czego są w końcu warsztaty mechaniczne?

Zadanie wyadaje się nie ma związku z czystą informatyką i za pewne jest z typu wstępu do całego ogólnego zagadnienia dlatego nie dziwi mnie że zostało zadane już na początku roku szkolnego.

Typowe 'badanie' a nie 'sprawdzenie' jako takiej, zdobytej do tej pory wiedzy.
MASZ PROBLEM Z GRĄ/MODAMI ? Podaj .log z gry

W 'Dokumentach' / 'Euro Truck Simulator 2' / plik 'game.log'
Otwórz plik notatnikiem, skopiuj całą zawartość na forum
umieszczając w znacznikach [ code]ZAWARTOŚĆ PLIKU[ /code]
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-09-2014, 00:30 przez RadolSzczecin.)
szybkie cytowanie
nkuh
CENZOR
*
Użytkownik

Liczba postów: 460
16-09-2014, 16:45

Osobiście jestem fanem motoryzacji i wiem gdzie co znajduje się w samochodzie i często jak działa ale nie uważam aby było to w jakikolwiek sposób potrzebne.
Znam osoby które koła w samochodzie sobie nie zmienią (kobiety).
Pod uwagę weźmy nowe samochody w których nawet wymiana żarówki potrafi się wiązać z wizytą w serwisie, najpopularniejszy przykład Renault Megane II i wiele modeli Audi gdzie silnik jest tak bardzo z przodu że trzeba zdejmować pokrywy aby wymienić żarówkę i Mercedes w którym wymiana żarówki musi być zatwierdzona przez podłączenie komputera do samochodu.
Obecnie znajomość budowy samochodu zaczyna być zbędna.

A lekcje informatyki ?
Osobiście nie słyszałem jeszcze o ciekawie i twórczo prowadzonych zajęciach.
Obsługa Worda i Exela zgodzę się bo obsługa komputera jest obecnie wymagana na wielu stanowiskach pracy i czasem będzie trzeba coś policzyć, napisać jakiś tekst.
Ale czy na informatyce ktokolwiek nauczył was że Exel to przydatne narzędzie i co z nim można zrobić jak sobie ułatwić życie ??
Taki właśnie był cel powstawania komputerów biurowych i osobistych ułatwienie życia.
Jednakże wykorzystanie nawet prostego Exela wymagało by stworzenia czegoś samodzielnie, przemyślenia nad rozwiązaniem problemu i stworzenia rozwiązania.
Tego nasze szkoły nie uczą, myślenia i rozwiązywania problemów a powiedział bym że nawet kreatywności.
Nie raz jako informatyk dostawałem zestawy danych idealne na bazę danych i obróbkę, jednak kreatywnie importowałem wszystko do Exela i liczyłem to w 5 min, najważniejszy jest pomysł.
Może to dlatego w Szwecji uczniowie grają w minecraft ??
http://gry.onet.pl/wiadomosci/niezwykly-...ecji/s0983

Bo lekcja informatyki to świetny czas na naukę kreatywności i szukania rozwiązań.
Całe programowanie (nawet w języku PASCAL _PMA) uczy nie czegoś przydatnego a czegoś nowego jak innego sposobu patrzenia na problem i rozwiązywania go, właśnie temu powinny służyć lekcje informatyki rozwijać pewne umiejętności przy pomocy komputera, niektórych inspirować a nie męczyć przepisywaniem tekstów do Worda.

A już nie wspomnę o lekcjach informatyki gdzie tematem jest poczta internetowa i uczniowie mają zrobić notatki i przepisują stronę z wikipedii pisząc o POP3 i IMAP nie mając pojęcia co to, takie przypadki też znam.
szybkie cytowanie

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości